Eredetiségvizsgálat
Az eredetiségvizsgálat egy olyan hatósági eljárás, mely a jármű okmányainak és azonosító adatainak eredetiségét hivatott eldönteni.
A legtöbb gépjármű tulajdonos az adásvételt követően már átesett az eredetiségvizsgálat folyamatán.
Az eredetiség vizsgálat azt hivatott szolgálni, hogy mielőtt az átírás megtörténne a gépjármű eredete tisztázott legyen. Korunk fejlődése szépen lassan megkövetelte, hogy az eredetiségvizsgálat intézményét megreformálják.
A változásoknak köszönhetően csökkent az adminisztráció, valamint az egységes informatikai rendszerben gyakorlatilag az ország bármely részén ugyanazt az adatot kell kapni.
Ezzel szinte kizárták annak a lehetőségét, hogy kétes eredetű gépjármű forgalomba kerülhessen.
Az eredetiség vizsgálatra szükség van:
- Amennyiben az autót nem márkakereskedőtől vásároljuk, hanem külföldről hozzuk be és a jármű még nem szerepel a járműnyilvántartásban az forgalomba helyezéskor
- Ha a járművet végleg kivonták a forgalomból, de újra forgalomba akarjuk helyezni
- Abban az esetben, ha a járművet külföldre szeretnénk eladni, ami a forgalomból való kivonással jár, illetve az export rendszám kiadásával
- A jármű javítása olyan műszaki beavatkozást igényel, ami által az alvázszámot hordozó szerkezeti elem cserére szorul, vagy sérül maga a számsor
- Ha a Közlekedési Hatóság eltérést észlel a jármű alvázszáma és az adatbázisban szereplő között
- Ha a jármű tulajdonjogában változás áll be a nyilvántartásba vételkor (kivételt képeznek a lassú járművek és azok pótkocsijai)
- Amennyiben a közhitelesség érdekében a Hivatal elrendeli az eredetiségvizsgálat elvégzését
A járművet egy biztosítási esemény kapcsán (pl. kárrendezési eljárás) során ismételten forgalomba helyezik.
Nem kell elvégeztetni az eredetiségvizsgálatot:
- Amennyiben a tulajdonosváltás jogalapja öröklés, gazdasági társaságok átalakulásával bekövetkezett vagyonszerzés, amikor az újonnan létrejött gazdálkodó szervezet a korábbinak általános jogutódja lesz
- Abban az esetben sem kell az eredetiségvizsgálat, amennyiben a jármű közös tulajdonba kerül, oly módon, hogy a tulajdonostársak egyike volt az előző tulajdonos és a jármű közös tulajdonba egy polgárjogi szerződés teljesülése folytán kerül, továbbá az üzembentartó személye is ugyanaz marad.
- A jármű akkor sem kötelezhető eredetiség vizsgálatra, ha annak az eredeti és leendő tulajdonosa állami szervezet, vagy gépjármű-kereskedők adják-veszik egymás között az értékesítésre szánt járművet és nem szánják azt üzemszerű használatra.
- A muzeális jellegű járművek tulajdonosváltása során sem szükséges az eredetiségvizsgálat.
Szükséges okmányok:
- Magyarországon forgalomba jegyzett jármű esetében: személyi igazolvány, forgalmi engedély, jármű törzskönyv (ha van), adásvételi szerződés.
- Külföldről behozott jármű esetében: személyi igazolvány, külföldi forgalmi engedély, műszaki adatlap, származás ellenőrzési igazolás (az illetékes okmányirodában kell kérni), számla, adásvételi szerződés.
Vállalt kategóriák:
- Személygépkocsi
- Tehergépkocsik 3,5 tonnáig
- Könnyű pótkocsi / lakókocsi
- Motorkerékpár
Eredet vizsgálattal kapcsolatban érdeklődjön munkafelvevő kollégánknál a 06/20-580-6662-es telefonszámon.